HomeKalendár podujatíSúťaže v pomalom fajčeníReportážeVýstavy a konferencieVšeličoSmokeTimer SKSmokeTimer EN
Reportáže > Na potulkách svetom > Ukrajina - Ľvov, apríl 2019

Ukrajina - Ľvov, apríl 2019

Lviv, Ukrajina, 13. 4. 2019img_4428_res


Z Nitry na letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave mi trvala cesta asi 80 minút. Z Bratislavy do Ľvova trval let 55 minút. Ľvov sa nachádza veľmi blízko, na západnej hranici Ukrajiny, neďaleko hraníc s Poľskom.
lviv1

Na letisku ma čakal Dima – člen Lviv Pipe Club. Tento fajkový klub bol poverený organizovaním  vrcholnej súťaže v pomalom fajčení fajky družstiev v roku 2019 – World Cup 2019. Dôvodom mojej návštevy bola požiadavka Pipe Club Lviv použiť počas tejto súťaže moju časomieru, ale okrem toho mojim cieľom bola aj pomoc pri organizovaní súťaže vzhľadom ku skúsenostiam, ktorá sme získali počas organizovania podobného vrcholného podujatia v roku 2016. V neposlednom rade som bol veľmi zvedavý, ako vyzerá mesto Lviv a život v ňom, Hľadal som, čím by sa toto mesto dalo charakterizovať, čo sa mi vryje najviac do pamäti.


A našiel som niečo úplne iné, ako som, vzhľadom ku problémom, ktoré sú na východnej hranici Ukrajiny, očakával...

Káva

Dima ma zaviezol do hotela. Bolo iba dvanásť hodín a moja izba ešte nebola pripravená. Preto sme išli na kávu do kaviarničky v susedstve. Tam ma čakalo prvé, ale zďaleka nie posledné prekvapenie – som milovníkom malej silnej kávy a na Ukrajine som neočakával v tejto oblasti nič prekvapivé. Avšak nielen táto káva, ale aj všetky ostatné, ktoré som potom v tomto meste pil, spĺňali tie najvyššie kritériá kvality, akú môžete od ristretta očakávať. Lviv je mestom kvalitnej kávy, ktorá sa tu nie len podáva, ale aj praží skoro na každom rohu. Káva je tu také malé náboženstvo.

Pivo

Po krátkom oddychu sme mali prvé pracovné stretnutie, na ktoré sa k nám pridal Igor kde som chlapcom predstavil základné možnosti programu.

Večer bolo stretnutie s členmi Pipe Club Lviv v jednej z mnohých pivární, kde sa pivo nie len podáva, ale aj varí. Pivo, podobne ako káva, sa varí pomaly na každom rohu. Veľmi široký je nie len výber, ale aj sortiment chutí, takže neznalý človek si môže ľahko vybrať pivo, ktoré pre neho nebude to pravé.  Ľvovčania to vedia a preto som najskôr dostal drevený podnos s rúčkou s piatimi decovými vzorkami na ochutnanielviv2.
Lviv je mestom piva, ale pri výbere musíte byť opatrný – mnohé sú výborné, ale niektoré môžu mať chuť inú, než na akú ste zvyknutí.
Bolo to veľmi príjemné stretnutie na ktorom ma informovali o priebehu príprav na World Cup a ja som na oplátku porozprával o našich praktických skúsenostiach. Len tak mimochodom, napriek tomu, že anglický jazyk neovládal ani jeden z mojich hostiteľov, rozhodli sa, že nie je potrebné zabezpečiť tlmočníka. Veď všetci patríme do širokej rodiny slovanských národov. Ukázalo sa, že mali pravdu. Po druhom pive už tlmočník ani nebol potrebný...

Čokoláda

Taktiež čokoláda sa na každom rohu nie len podáva, ale aj varí. Vône sa šíria z kaviarní a cukrární a odolať si vyžaduje veľké sebazaprenie.  Lviv je mestom čokolády.

Pamiatky

Kostoly, chrámy a synagógy sú prakticky na každom kroku, Milovník historických pamiatok si vo Lvive príde na svoje. Od roku 1998 je centrum Lvova zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Na jeho území sa nachádza 55% všetkých ukrajinských kultúrnych pamiatok a 1,5 milióna múzejných artefaktov. V Lvove je mnoho kostolov, pravoslávnych chrámov a kláštorov: Nanebovzatia Panny Márie Uspenský, Latinská katedrála, Archikatedrálny súbor Svätého Juraja, Arménsky kostol, Dominikánsky kostol, kostol Jezuitov,  kaplnka Troch svätých, kaplnka Boimiovcov, či architektonický sobor Bernardinského kláštora...

Jedlo

lviv3

Počas mojich ciest som navštívil mnoho miest na celom svete, ale asi v žiadnom z nich som nevidel tak vysoký počet malých útulných reštaurácií a kaviarní. Najkrajšie z nich boli na nenápadných miestach, kam som sa dostal iba vďaka mojim domácim sprievodcom. Je možné si vybrať reštauráciu s kuchyňou z každého kúta sveta.
Zážitkom bola aj návšteva reštaurácie Reberňa v starej zbrojnici, kde sa podávajú pečené bravčové rebierka. K jedlu som síce dostal papierový podbradník s motívom rebier, ale to bolo všetko. Príbor a tanier mi čašník iba nakreslil na papier – povinne sa musí jesť holými rukami ! 

Mesto a ľudia

Centrum mesta mi najviac zo všetkého pripomínalo Prahu. Čo ma najviac prekvapilo, bol počet ľudí a hlavne turistov, ktorí sa v centre nachádzali. Napriek tomu, že moja návšteva sa konala práve v čase, kedy v celej Európe nastalo výrazné ochladenie a teploty sa pohybovali v rozsahu od 3 do 11 stupňov, počet turistov bol vysoko nad mojim očakávaním. Všetky reštaurácie a kaviarničky, vrátane sedenia vonku, boli plné. Mesto kypelo životom, ľudia boli veselí, usmiati a atmosféru dotvárali pouliční umelci so svojou produkciou.

Ak máte problém alebo sa neviete zorientovať, kľudne sa spýtajte domácich. Možno sa nedohovoríte po anglicky, ale každý bude mať maximálnu snahu pochopiť čo chcete a pomôcť vám. Je to súčasť tradičnej slovanskej pohostinnosti a úcty k hosťom. Toto nie je orient, nie len že si nikto za pomoc nevypýta dolár alebo euro, ale ani vy sa nepokúšajte za drobnú radu zaplatiť – Ukrajinci sú hrdí a mohli by sa uraziť.

Už po pár okamihoch strávených v tomto úžasnom meste som akosi zabudol, že sa nachádzam v krajine, kde na východnej hranici zúri vojenský konflikt. Podvedome som hľadal aspoň nejaké náznaky tohto problému, ale márne.  Lviv je pulzujúca metropola, taká istá, ak nie lepšia, ako v každom inom kúte sveta, ktorý má viacej šťastia, ako táto ťažko skúšaná krajina.

V tomto úžasnom meste som strávil tri dni. Čakalo ma vrelé privítanie a tradičná slovanská pohostinnosť, keď sa o mňa počas celej doby staral Dima a jeho rodina ako aj naši priatelia v Pipe Club Ľviv,. Presvedčil som sa, že prípravy na vrcholné podujatie fajčiarov fajky sú v plnom prúde a som presvedčený, že títo ľudia pripravia dôstojné stretnutie fajkárov z celého sveta.

Predstavili mi online systém registrácie s možnosťou online platby. Ubytovanie pre účastníkov bude pripravené v hoteli Dniester, ktorý si bude môcť objednať priamo z webu po registrácii každý účastník tohto šampionátu so zľavou. Videl som miesto konania súťaže, a sálu pre galavečer. Moji hostitelia ma informovali o bohatom kultúrnom programe, ktorý na galavečer pripravujú a ktorý by si nikto nemal nechať ujsť.

Problémy, riziká a záver

Ako som spomínal v úvode, vzhľadom ku konfliktu na východnej hranici tejto krajiny som podvedome očakával a hľadal nejaké náznaky tohto problému.  Nenašiel som však nič. Mesto ma úplne očarilo, zažil som jedno z najpríjemnejších prekvapení v živote.
Ale každá reportáž by predsa mala byť vyvážená. Okrem pozitívnych skutočností je potrebné vidieť aj negatíva, iba potom je možné oceniť to pozitívne. Princíp Jin a Jang by mal byť dodržaný.
Takže som si musel zákonite položiť otázku: stretol som sa počas môjho pobytu v meste Lviv s niečím, čo sa dá považovať za negatívne?

A potom som to predsa našiel !

Už keď som si rezervoval hotel, myslel som si, že to bude jednoduché. Vo Lvive je veľké množstvo hotelov všetkých kategórií. Ale voľný bol až tretí alebo štvrtý, ktorý som si vyhliadol. Nechápal som prečo, veď termín mojej cesty bol apríl, a to sa určite nedá považovať za turistickú sezónu.

Počas pobytu som však zistil, že aj mimo turistickej sezóny je Lviv je plný zahraničných turistov. Sú všade, cez deň sú ulice plné a v noci ešte plnšie. Nájsť voľné miesto na terase niektorej z mnohých útulných kaviarní je niekedy veľký problém. Vysoký počet turistov znamená síce pre domácich obyvateľov príjem z turistického ruchu, ale na strane druhej, mám pocit, že o krátku dobu budú mať podobný problém ako Amsterdam, Benátky alebo Barcelona.

Napriek tomu som však presvedčený, že aj pri takom vysokom počte turistov Lviv dokáže bez problémov privítať ďalších 300 – 400 fajčiarov fajky a ich partnerov a pripraví pre nich nezabudnuteľný zážitok na ktorý budú dlho spomínať. To, čo som videl vo fajkovom klube Lviv, zanietenie ľudí a ich vysoká motivácia dáva tie najlepšie predpoklady pre úspešné zvládnutie šampionátu teamov v pomalom fajčení fajky 2019

Michal Koža
Pipe Club Nitra
04/2019


Michal Koža | 13.4.2019, 13:07 | Nitra